RESILIENT TREES
Projekto pavadinimas: | Sengirės ir medžiai senoliai biologinei įvairovei ir atspariems kraštovaizdžiams (Angl. Old-Growth forests and Veteran Trees for Biodiversity and Resilient Landscapes) |
Akronimas: | Resilient Trees |
Projekto numeris: | Nr. 03C0817 |
Projekto pradžia: | 2025. 05. 01 |
Projekto pabaiga: | 2029. 07. 31 |
Programos pavadinimas: | Interreg Europe |
Bendra projekto suma: | 1 431 340 € |
Sengirės ir medžiai senoliai yra reti ir nepakeičiami Europos gamtos ir kultūros paveldo elementai, turintys išskirtinai didelę gamtosauginę vertę. Šie ištekliai padeda išsaugoti nykstančias rūšis, teikia svarbias ekosistemų paslaugas, didina ekologinį atsparumą, prisitaikymą prie klimato kaitos ir gerina žmonių gerovę.
Nepaisant jų svarbos, senieji miškai toliau nyksta dėl nuolatinės miškų degradacijos ir biologinės įvairovės netekimo. Šiandien jie užima mažiau nei 3 % visos Europos miškų ploto ir dažnai yra nedideli ir suskaidyti. Nors Europos Komisija išleido gaires, kuriomis siekiama užtikrinti jų griežtą apsaugą, daugelyje šalių vis dar trūksta praktiškos, mokslu pagrįstos metodikos kaip nustatyti ir išsaugoti šias svarbias buveines.
Projekto tikslai
RESILIENT TREES siekia stiprinti biologinės įvairovės apsaugą, veiksmingai įgyvendinant patobulintas politikos priemones, skirtas sengirėms ir medžiams senoliams.
Projekto tikslai:
- Didinti šių medžių ir miškų gyvybiškai svarbaus vaidmens pripažinimą biologinės įvairovės išsaugojime ir didinant kraštovaizdžių atsparumą.
- Sukurti suderintas jų identifikavimo ir išsaugojimo procedūras, pritaikytas įvairioms ekologinėms ir kultūrinėms sąlygoms visoje Europoje – nuo didelės gamtosauginės vertės miškų rezervatų iki kultūrinių kraštovaizdžių.
- Skatinti gerųjų praktikų mainus ir jų perdavimą tarp regionų bei suinteresuotųjų šalių.
Taikant bendro sutarimo principą, RESILIENT TREES siekia spręsti konfliktus, kurie kelia grėsmę šiems gamtos ištekliams. Projektas didina supratimą apie išskirtines ekosistemų paslaugas ir remia jų apsaugą, kurdamas kompensacines priemones.
Pirmasis partnerių susitikimas
2025 m. birželio 18-20 dienomis Čekijos gyvybės mokslų universitete, Prahoje, įvyko pirmasis Interreg RESILIENT TREES tarpregioninio bendradarbiavimo projekto, skirto gamtos ir biologinės įvairovės politikai gerinti, partnerių susitikimas.
Susitikimo metu partneriai diskutavo apie sengirių ir senolių medžių valdymo strategijas, tokiu būdu padėdami pagrindus tvarkymo ir priežiūros metodikų kūrimui. Taip pat Čekijos šiaurės vakarinėje pusėje aplankyta saugoma teritorija Východní Krušnohoří, kurioje susipažinta su paprastojo buko sengire. Čia kai kurių augančių medžių amžius siekia 460 metų. Ši sengirė ypatinga tuo, kad tai privataus savininko valda. Savininkas iš valstybės gauna kompensaciją už sengirės išsaugojimą. Tai galėtų būti geras pavyzdys, kaip galėtume saugoti savo sengires Lietuvoje ateityje.
Projekto partneriai:
Bioekonomikos institutas, Nacionalinė mokslinių tyrimų taryba (Italija)
Pjemonto regionas, Aplinkos, energetikos ir žemėnaudos direktoratas, Miškų skyrius (Italija)
Évora universitetas (Portugalija)
Vytauto Didžiojo universitetas (Lietuva)
Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos (Lietuva)
Čekijos gyvybės mokslų universitetas Prahoje (Čekija)
ILIRIA – Apsaugos ir socialinės bei aplinkosaugos plėtros asociacija (Albanija)
Nacionalinė miškų agentūra (Albanija)
BROZ – gamtos apsaugos asociacija (Slovakija)
Projekto internetinis puslapis
https://www.interregeurope.eu/resilient-trees
Socialinė žiniasklaida
https://www.linkedin.com/company/interreg-europe-resilient-trees
https://www.instagram.com/resilient_trees
https://www.facebook.com/share/1BgfJbjKLK
Susisiekimui projekto klausimais: gediminas.brazaitis@vdu.lt
Paskelbimo data: 2025 07 21